Çocukların Eğitiminde Ailenin Rolü -Deneyimli Anne
GENEL KONULAR GÜZELLİK DENEYİMLERİM MUTFAK DENEYİMLERİM ANNELİK DENEYİMLERİM GEZME TOZMA DENEYİMLERİM

16 Aralık 2016 Cuma

Çocukların Eğitiminde Ailenin Rolü


Atalarımız, ‘Ağaç yaşken eğilir’ sözünü boşuna söylememiş. Çocuklar en iyi erken yaşlarda eğitilir ve öğrenirler. Bu yüzden çocuk eğitiminde ailenin yadsınamaz derecede büyük bir rolü vardır. Gerek okul öncesi gerekse okul döneminde ailenin çocuğun yanında olması, onu desteklemesi çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir.

Çocukların kişilik gelişiminin çok büyük bir bölümü, okul öncesi olarak adlandırılan 0-6 yaş yaş döneminde şekillenir. Bu dönemde ebeveynler, çocuklarıyla geçirdikleri zamanın onların geleceği için ne kadar önemli olduğunu kavramalıdır.

Sokak oyunları oynaması için çocuğunuzu teşvik edin

Peki çocukların eğitimi ve kişilik gelişimleri için aile olarak nelere dikkat etmelisiniz? İşte bazı ipuçları:

Çocukları eğitmek, onlarla sadece ciddi ciddi oturup konuşmak veya birlikte ödev yapmak anlamına gelmiyor. Onları eğitmenin ve gelişimlerine pozitif katkıda bulunmanın birçok farklı ve eğlenceli yolu var! Çocuklarınızın ekran veya bilgisayar başından kalkıp, hayatın içine karışmalarını sağlayın. Sizin de küçükken mutlaka oynamış olduğunuz istop, saklambaç ve seksek gibi klasik sokak oyunlarını oynaması için onları teşvik edin, hatta bazı oyunlara siz de katılıp, çocukluk günlerinize dönebilirsiniz. Aynı zamanda, çocuğunuzla beraber oyun oynamak aranızdaki iletişimin de güçlenmesine yardımcı olacaktır.
Çocukların bağımsız bireyler olduklarının farkına varın ve onları zorlamaktan kaçının. Nelere, hangi alanlara ilgileri olduğunu gözlemleyin. Örneğin sanata ilgileri varsa onlar için eğlenceli vakit geçirebilecekleri boyama, resim yapma etkinlikleri organize edin. Eğer çocuğunuz spor aktivitelerine meraklıysa, yüzme, tenis ya da basketbol gibi aktif etkinliklere yöneltin.
Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın ve kendisini yaşıtlarıyla kıyaslamasına izin vermeyin. Bu durum, çocuklarda yetersizlik duygusunu ortaya çıkarabilir. Çocuklarınızın doğal becerilerinden ve ilgilerinden övgüyle söz edip, onları teşvik edin, cesaretlendirin.
Çocuklarınıza karşı mutlaka ilgili olun. Fazla üzerlerine düşmeden onlara sevginizi ve ilginizi göstermekten çekinmeyin.
Onlara sorumluluk vermekten kaçınmayın, kendilerini ifade etmeleri için onları teşvik edin.

Sabırlı ve anlayışlı olun

Aileler, topluma faydalı ve örnek bireyler yetiştirme sorumluluğu içindedir. Çocuk, sosyal ortamlarda nasıl davranması gerektiğini, doğaya, hayvan ve insanlara sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ailesinden öğrenir.
Çocuklarınızın eğitimi sırasında onlara sinirlenerek karşılık vermeyin, onların öğrenme aşamasında ve hassas yapıda olduklarını aklınızdan çıkarmayın. Çocuğun olumlu ruhsal gelişimi için ona sevgi, sabır ve anlayışla yaklaşmaya özen gösterin.

Okul çağında dikkat etmeniz gereken noktalar

Okul çağına gelmiş çocuklarınızı ders çalışmaya ve öğrenmeye teşvik edici hareketlerde bulunmanız çok önemlidir. Örneğin ona kitap okuma alışkanlığı kazanması için örnek olun. Çocukların rol modelleri, anne ve babalarıdır; çocuklar, ebeveynlerinde gördükleri alışkanlıkları kendileri de edinmeye başlayacaktır. Hatta bazen, çocuklarınızı sizin bile farkında olmadığınız alışkanlıklarınızı taklit ederlerken görmeniz bile mümkündür!

Çocuğunuzla okulda neler yaptığını, zorlandığı durumlar olup olmadığını konuşmak ve onu dinlemek, çocuğun okula olan ilgisini pozitif yönde etkiler. Gerekli gördüğünüz zamanlarda  öğretmenleriyle de konuşup, her zaman çocuğunuzun yanında olduğunuzu ve onu her şekilde desteklediğinizi onlara hissettirin. Ödevlerinde takıldığı noktalarda ona yardımcı olun, fazla baskı kurmadan ödevlerini yapıp yapmadığını kontrol edin.

Sorumluluk sahibi, çevresine ve insanlara duyarlı bireyler yetiştirmede ailenin en önemli rolü üstlendiğinin farkında olarak, çocuklarınıza sevgi ve anlayışla yaklaşın. Çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu birey olarak yetişmesinin en önemli noktalarından biri de budur.8 yorum:

 1. paylaşım için teşekkürler..
  hassas davranmamız gereken bir konu gerçekten...

  YanıtlaSil
 2. Sevgi ve anlayış yaşlarıyla birlikte, onlarla birlikte çoğalması gerekiyor. Çünkü sosyalleşmeye başladığında, evin saf ve organik ortamından karışık ve çoğu zaman şekilde kalan samimi ortamına geçiyor. Kendini sabit tutmak, bir yandan da kazanımlar eklemek zorluyor onları. Çokça dertlendiğimiz ergenlik ve ergenlik öncesi sıkıntılarımızda bunlar etkili diye düşünüyorum. Ama yazınızda söz ettiğiniz gibi yetiştirmeye çalışarak hem kişiliklerine hem ilişkimize sağlam bir temel atabiliriz umarım. Sevgi ve selamlar..

  YanıtlaSil
 3. Doğru ve faydalı bir paylaşım olmuş. Sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. ne kadar harika bir post olmuş
  yüreğine sağlık tatlım

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel tavsiyeler canim.

  YanıtlaSil
 6. Çocuk yetiştirmek bu devirde zor hakikaten. Dikkat edilecek o kadar çok nokta var ki. Mesela sokaga ciktiginda var olan tehlikeler yuzunden akli kalmayacak anne dusunemiyorum.

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel tavsiyeler. Kaleminize sağlık. Sosyal medya kafe blog keşif etkinliğinden geliyorum. Selam vermek istedim. Bana da beklerim:)

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.

blog şablon tasarım sosyal medya kafe
DENEYİMLİ ANNE COPYRİGHT © 2015 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.
www.deneyimlianne.com’ da yer alan tüm bilgiler, kişisel deneyim ve araştırmalarımdır.Tedavi ve teşhis özelliği taşımaz,
sadece tavsiye ve bilgilendirmeye yöneliktir.Her bireyin gereksinimlerinin farklı olduğu göz önüne alındığında, kendinize ve çocuğunuza özel yöntemler için mutlaka konunun uzmanına başvurun.