Okullar Açılıyor: Skolyoz'a Dikkat!-Deneyimli Anne
GENEL KONULAR GÜZELLİK DENEYİMLERİM MUTFAK DENEYİMLERİM ANNELİK DENEYİMLERİM GEZME TOZMA DENEYİMLERİM

18 Eylül 2015 Cuma

Okullar Açılıyor: Skolyoz'a Dikkat!


Skolyoz hastalığını belki de hiç duymamışsınızdır. Allah da duyurmasın! Ben çok küçük yaşta öğrendim; önce canım ağabeyimde sonra da sevgili yeğenimde!

Yeğenim hafif atlatırken ağabeyim maalesef ki ağır atlattı. Ömrünün yarısı tedavilerle hastanede geçti. Fizik tedavi süreci, cihaz kullanımı, korse kullanımı her şeyi ezberledi! Bu yıpratıcı ve zor süreç en çok da ağabeyimi ve annemi etkiledi. Skolyoz çok zor bir hastalık ama erken teşhis çok önemli! Anneler babalar dikkat etsin!

Önce ne olduğundan bahsetmek istiyorum skolyozun. Skolyoz omurganın sağa ya da sola(yana) eğriliğidir. Genetik faktörler sebep olabileceği gibi  sonradan olabiliyor.

Genellikle 10-16 yaş aralığında görülürken, kız çocuklarında bu risk daha da artıyor.

Nedenleri;
Nörolojik problemler, anne karnında ortaya çıkan bazı durumlar, duruş bozukluğu ve sırta belli bir kilodan daha fazla yük bindirme, nedeni belli olmayan sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri;
* Omurga ya da kürek kemiği daha yüksekte olabiliyor.
* Bir kalça diğerine göre daha yüksekte olabiliyor.
* Hasta eğildiğinde sırtının bir tarafı daha yüksekte olabiliyor.
* Ayrıca sırtta gamze, tüylenme, renk değişimi de skolyozun belirtisi olabiliyor.

Çocuklarınızın sırtını sık sık inceleyin bu belirtiler birisi bile varsa muhakkak doktora götürün! Çünkü erken teşhis ve tedaviyle bu hastalıkla başa çıkabilirsiniz. Yüzme, pilates ve fizik tedavi çok büyük başarılar sağlıyor.

Farklı şekillerde çekilen omurga röntgenleri, skolyozometre (eğriliği ölçen alet) skolyozu belirlemek için yapılan testlerdir.

Anneler Babalar Dikkat!

Bazı okullar açıldı bazıları ise açılmak üzere. Çocuğunuzun 3 kg.dan fazla ağır kaldırmasına izin vermeyin! Okul çantalarının ağırlığı, ağırlığın bir tarafa yönelmesi, yanlış oturuş biçimi çocukların skolyoz olmasına sebebiyet verebiliyor.

Skolyoz hastalığı biliyorsanız, yaşıyorsanız muhakkak bana yazın ya da yorum yapın ben de yazıma dahil edeyim.

Sevgiler...

25 yorum:

 1. skolyoz hakkında biraz bilgim vardı ama sonradan olabileceğini bilmiyordum, 10 yaşındaki kızımın okul çantası konusunda daha hassaa davranacağım artık,,,
  sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet az doldurarak ya da bir kısmını biz taşıyarak bu riski azaltabiliriz. Ömür boyu devam eden bir hastalık iyileşme çok zor ancak durdurulabiliyor. O yüzden sık sık anneler babalar dikkat diye uyarmak istedim.

   Sil
 2. ah o deli gibi kitaplar ne oluyorsa külçe gibi ağırlıkla gidip geliyor çocuklar hergün okula :-((

  YanıtlaSil
 3. Faydalı bilgi için teşekkürler. Kızımın çantasını hep ben taşıyordum ama bu sene vermeyi düşünüyordum. taşımaya devam anlaşılan sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatli olmakta fayda var. Sık sık kontrol edin.

   Sil
 4. Benim kizimin daha zamani var ama simdiden bu durumdan dolayi endiseliyim... Cok önemli birseye dikkatimizi cektin, her anne ve baba buna dikkat etmeli tesekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de oğlum küçük ama ailem de iki kişi bu sıkıntıyı çekiyor. Oradan biliyorum. Aman dikkat!

   Sil
 5. Önemli bir konuşya el atmışsın. Sıkmadan-yormadan gözümüz sürekli çocukların üzerinde olmalı aslında. Büyük izin vermiyor ama ben küçüğün çantasını taşıyorum açıkcası...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. İlla cantasini taşımak istiyorsa verin ama içinden bir kısmını alın. Çocuklar için 3 kg. fazlası zararlı.

   Sil
 6. Yazınız çok güzel olmuş. İhmal edilebilir bir konu. Farkındalığı arttırmak lazım. Bence bu konuda bir farkındalık etkinliği düzenlenebilir. Bu blogda bir yazı olarak kalmamalı. Afiş tarzı şeyler hazırlayıp okul ve kreşlere asmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazmışsınız. Kesinlikle farkındalık arttırılmalı. Daha çok kişiye ulaşmalı. Çünkü çok kişiden duymaya başladım bu sıkıntıyı.

   Sil
 7. Bende var ne yazık ki... Çok ama çok ağrılı ve kambur durmama sebep yıllardır.. Anne babalar çocuklarına ama çoklar da anne babalara dikkat etsin herkesi vurabiliyor ve hiç de kolay farkedemiyorsunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısın. Hareket yapıyor musunuz? Hareketin biraz rahatlattığını biliyorum. Aslında yaşayan biri olarak daha detaylı yazarsanız ben de yazıma eklerim. Çok da memnun olurum. Çok geçmiş olsun. Sevgiler

   Sil
 8. Yine çocuklar için yararlı bir paylaşım.Emel kızım,tüm çocukları düşünen bir anne.Kutluyorum.Skolyoz çok sıkıcı bir rahatsızlıktır.Kızımın arkadaşının evladı oldu geç kalınmıştı,ameliyat oldu,fakat yine bir omuzu çekiyor.Şimdi, ne kadar ameliyat olsa da genç kızın ömür boyu taşıyacağı bir yük.Sevgiler Emel kızım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünüyorsanız böyle düşündürebiliyorsam ne mutlu bana. Annelik tüm çocuklara "anne" gözüyle bakabilmektir. Amacım daha çok kişiye ulaşıp "farkındalık"ı arttırmak. Ne kadar çok kişi duyarsa o kadar çok kişi dikkat eder. Çünkü bu hastalığın tedavisi çok zor ancak durdurulabiliyor. Ameliyatı da zor. Ağabeyimin boynundan kuyruk sokumuna kadar beli açıldı. Ameliyat olduğunda daha ilkokul beşe gidiyordu. Dikişleri bile zımbadandı açılmasın diye. Ameliyat dokuz saat sürmüştü platin takıldı ama bu sefer platin problem çıkarıyor. Biz sıkıntısını yaşadık başkaları yaşamasın! Böyle sevgili Ece abla.

   Sil
 9. Çok güzel bir konuyu tam zamanında işlemişsiniz .Okul çantamızı seçerken daha dikkatli davranacağız. Teşekkürler Deneyimli Anne

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkındalık oluşuyorsa çok güzel. Ben teşekkür ederim.

   Sil
 10. Çok geçmiş olsun. Çok faydalı ve önemli bir paylaşım. Teşekkürler... Açıkçası sonradan olabilirliğini bilmiyordum. Dikkat etmek gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonradan da olabiliyor hatta çok arttı. Dikkatli olmakta fayda var. Sevgiler...

   Sil
 11. O çantalar gerçekten büyük bir yük ve büyük sıkıntı...Kızlarım ilk okuldayken kıyamadım ben taşıdım. Biraz büyüdükten sonra da onlar bana kıyamadı, kendileri taşıdı..:) Hala eve okul dönüşü bitkin bir halde gelirler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annem de çok fedakar bir anneydi sizin gibi her öğlen okula gelir kitaplarımızı alırdı taşımayalım diye. Öğlen eve gitmezdik annem hem yemek getirirdi hem de öğleden sonra ki kitaplarımızı. Sabahkileri de alır eve götürürdü taşımayalım diye.

   Sil
 12. ilk kez duydum daha doğrusu adını bilmiyordum ve nedeninide ama çocuklarım ağır kitapları sırtlarında taşırken çok üzülüp mümkünse çantalarını ben taşıyorum birde ders çalışırken oturmalarına dikkat ediyorum ama yinede her zaman yanlarında olamıyoruz .allah korusun

  YanıtlaSil
 13. Ailelerin bu konuda bilinçli olmaları çok önemli. Onlar bilmeden o ağır kitapları taşıyarak kendilerine zarar verdiklerinin farkında olmayabilirler.

  YanıtlaSil
 14. Ailelerin bu konuda bilinçli olmaları çok önemli. Onlar bilmeden o ağır kitapları taşıyarak kendilerine zarar verdiklerinin farkında olmayabilirler.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.

blog şablon tasarım sosyal medya kafe
DENEYİMLİ ANNE COPYRİGHT © 2015 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.
www.deneyimlianne.com’ da yer alan tüm bilgiler, kişisel deneyim ve araştırmalarımdır.Tedavi ve teşhis özelliği taşımaz,
sadece tavsiye ve bilgilendirmeye yöneliktir.Her bireyin gereksinimlerinin farklı olduğu göz önüne alındığında, kendinize ve çocuğunuza özel yöntemler için mutlaka konunun uzmanına başvurun.